Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

Zde se můžete přihlásit do monitoringu farmaceutické legislativy

více informací

Klára Valentová pro Aktuálně.cz: Do registru dlužníků se dostanete hned, cesta zpět je dlouhá. Zjistěte, co o vás ví

Manžela si oficiálně nezkontrolujete 

Jenže co když nemám strach ze svých dluhů, ale z dluhů manžela či manželky? „Registry dlužníků jsou upraveny zákonem o ochraně spotřebitele a mohou sloužit výlučně pro účely uvedené v tomto zákoně – ochrana práv a právem chráněných zájmů prodávajících a spotřebitelů, spočívající v posuzování schopnosti a ochoty spotřebitelů plnit své závazky,“ říká advokátka Klára Valentová z kanceláře Vilímková Dudák & Partners.

 

Také přístup do registru je podle ní upraven zákonem a slouží pouze pro výměnu informací mezi prodávajícími ve vymezených sektorech, například banky, leasingové společnosti, poskytovatelé spotřebních úvěrů, distributoři energií, kteří jsou členy daného registru. Nebo pro vystavování výpisu z registru na základě žádosti daného spotřebitele.   

 

  • Pro manžela nebo manželku zákon možnost přístupu k údajům z registru neupravuje, a to ani v případě údajů týkajících se závazků, které spadají do společného jmění manželů. 

 

„Právo dává manželovi jiné možnosti ochrany, pokud má obavy, že se druhý manžel zadlužuje bez jeho souhlasu. Jestliže se manžel zadlužuje, ale jedná se ještě o běžné úkony, nikoliv nad poměry, může se manžel dožadovat poskytnutí informace přímo na druhém manželovi. To umožňuje ustanovení § 688 občanského zákoníku. Případně může v případě marnotratnosti manžela požadovat u soudu zúžení či zrušení společného jmění manželů,“ doplňuje advokátka Valentová.

 

  • Pokud by manžel vytvořil větší dluh, půjde pouze za ním a nebude součástí společného jmění manželů. 

 

Více zde: https://zpravy.aktualne.cz/finance/do-registru-dluzniku-se-dostanete-hned-cesta-zpet-je-dlouha/r~54accc904fee11e9ae850cc47ab5f122/v~sl:0748afb8feca5dae49a625c48ace7226/

OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce