Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

více informací

Miroslav Hájek pro Mladá Fronta Dnes: Děda prodával pobyty na místech, která nejsou

Mladá fronta Dnes, 4.10.2016 0:00:00 

Portál Kouzelný děda nabízel zavřený hotel, wellness bez wellness i zájezdy s tajemnou cestovkou. Prověřuje ho policie.  

 

 

 
Měl to být nový, elegantní hotel v srdci Šumavy. Grandhotel Woodstone nabízel finskou saunu, masáže i jídlo z domácích surovin… Romantický pobyt za pár tisíc však skončil jen v představách klientů, kteří si na jaře pořídili vouchery přes slevový portál Kouzelný děda. Někteří z nich přijeli do jihočeského Čachrova, ale hotel tam nenašli. Stojí totiž v osm kilometrů vzdálené Javorné, ale je už roky uzavřený.  

 

 

„Před odjezdem jsme zjišťovali cestu, ale přítel našel, že hotel neexistuje. Volala jsem na portál Kouzelný děda, kde nám řekli, že máme špatné souřadnice. Za půl dne přišel e-mail, že má hotel závadu na kotli,“ líčí Jana Horáčková, která chtěla vrátit peníze. Necelé tři tisíce korun už má zpět na účtu, přesto podala trestní oznámení pro podezření z podvodu. Podobných oznámení přistálo na stole mladoboleslavských kriminalistů deset. Klienti portálu se však na policii obracejí i kvůli jiným hotelům.  

 

 

Provozovatelem portálu je společnost Dobrogem. Hotel na webu inzerovala společnost E-Formation. Obě striktně odmítají nařčení z podvodu, Woodstone označují za nepodařenou investici. „Jednalo se o špatný podnikatelský záměr,“ tvrdí spolumajitel E-Formation Lukáš Makowski. Slevový portál, kde tato společnost často prodávala i další služby, řídí a vlastní jeho matka Alena Makowská.  
Grandhotel Woodstone měl vzniknout modernizací a rebrandingem odborového hotelu Stavbař, nikdy však neotevřel. E-Formation podle Makowského podepsala nájemní smlouvu s investorem, který však neuhradil druhou část kupní ceny původnímu majiteli, Odborovému svazu Stavba ČR.  

 

 

„Hotel tedy nebyl neexistující, stejným způsobem jsme postupovali, když jsme otvírali další hotely před tímto, tedy pronajali jsme je, nakoupili nové vybavení, nafotili nový hotel a snažili jsme se otvírat hotel s plnou obsazeností, z pochopitelných ekonomických důvodů,“ uvedl Makowski, který prý s partnerem investoval do přestavby 600 tisíc Kč. Dalších 380 tisíc korun zainvestoval Dobrogem, který jako náplast nabídl poškozeným klientům poukaz na 500 Kč.  

 

 

Klienti Kouzelného dědy si však stěžují i na služby v jiných hotelech. Na mušce mají dva – hotel Žákova Hora v Herálci a Zámecký Hotel Ve Dvoře ve Spáleném Poříčí. Provozuje je opět E-Formation. Zpočátku hotely nabízející „snovou romantiku“ s wellness fungovaly dobře, později však začaly dlužit firmám, zaměstnancům i klientům s vouchery.  

 

 

„Už půl roku mi dluží 33 tisíc Kč,“ popsal Jiří Kroc, jednatel úklidové firmy Blesk, která měla v hotelu Žákova Hora tři pokojské. Příčinu problémů vidí v podstřelených cenách. Pobyt na dvě noci pro dva s polopenzí, masážemi, saunou, vířivkou a uvítacím přípitkem vyšel na 2 390 Kč.  

 

 

Kromě stížností na kvalitu (mj. plísně ve wellness) podle tvrzení jedné z pokojských prodávali pokoje na neexistujícím čtvrtém patře. „Když začali přijíždět hosté do pokojů, které neexistovaly, hledali jsme jim ubytování v místních penzionech. Když se smířili s lahví sektu zdarma, jeli domů,“ uvedla a dodala: „Kontakty na hosty jsme neměli, nebylo možné je informovat dopředu. Vše muselo být v režii Kouzelného dědy.“ E-Formation verzi s neexistujícími pokoji odmítá. Podle Makowského se měly nové pokoje do léta přistavět v části, která neprošla kolaudací, a ve třetím patře, k tomu však nedošlo, protože vlastník hotel prodává. Provozovatel tvrdí, že jen čtyři procenta ze tří tisíc ubytovaných lidí letos pobyt reklamovala.  

 

 

 
Město chce pronájem ukončit  
 

 

MF DNES se do hotelu nepodařilo dovolat, dle některých ohlasů prakticky nefunguje. Paní Krobotová přijela na pobyt do hotelu minulý týden, na místě ji však poslali pryč, protože „bouchl bojler“, a v hotelu jí sdělili, že není jídlo ani povlečení. Podle jednatele úklidové firmy Blesk už delší dobu visí na dveřích cedule, že probíhá demontáž kotle.  

 

 

Dluhy se táhnou i za dalším hotelem E-Formation ve Spáleném Poříčí. Úklidové firmě Petra Šnobla dluží měsíc a půl po splatnosti 56 tisíc Kč, další peníze zaměstnancům. Část klientů také marně čeká na slíbené peníze ze stornovaných pobytů, u wellness hotelu totiž nefunguje wellness. Podle provozovatele hotelu za to může město, jemuž objekt patří, protože zapřelo, že wellness není zkolaudovaný. Stejně tak prý nesdělilo, že se objekt nedá v zimě pořádně vytopit.  

 

 

Starosta Pavel Čížek to vidí jinak. „Zpočátku to fungovalo dobře, ale v poslední době jsou samé stížnosti, zástupci firmy se se mnou nechtějí sejít,“ říká a chystá se spolupráci utnout. Makowského firma prý městu dluží za nájem. Zmíněné hotely Kouzelný děda ze své nabídky na webu nedávno stáhl. Prodává však i výlety do ciziny od „cestovní agentury“ ZájezdyPoEvropě s nejasným provozovatelem.  

 

 

 

Z obchodních podmínek na webu zajezdypoevrope.estranky.cz není vůbec jasné, kdo za cestovkou stojí. „Nabídka zájezdů na uvedených stránkách je v rozporu s řadou zákonných ustanovení,“ říká Miroslav Hájek, advokát kanceláře Vilímková Dudák & Partners. Kouzelný děda odmítá prozradit, kdo za cestovkou je – prý jde o informaci obchodní povahy.   

 

 

 

 

 

Článek naleznete ZDE.

 

OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce