Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

Zde se můžete přihlásit do monitoringu farmaceutické legislativy

více informací

Tereza Jarošová pro AUTO DNES: 11 POHROM NA DOVOLENÉ

AUTO DNES, 3.7.2018 0:00:00 

Jak je řešit?

 

Murphyho zákony fungují. Když se má něco pokazit, pokazí se to v tu nejnevhodnější chvíli. Třeba těsně před odjezdem na dovolenou, nebo přímo na ní.

 

 

Před cestou mi ukradli řidičák

 

Odcizení, ale i ztrátu či poškození řidičského průkazu musíte neprodleně osobně ohlásit obecnímu úřadu. Ještě minulý týden byste museli vyrazit do místa trvalého bydliště, nyní už je možné obrátit se na kterýkoli úřad obce s rozšířenou působností.

Úřad vám vydá potvrzení o oznámení ztráty, odcizení, poškození nebo zničení řidičského průkazu. Přikládat k žádosti o nový doklad průkazkovou fotografii není od 1. července nutné. Budete potřebovat jen občanku k prokázání totožnosti. Pokud vám ji ukradli také, vezměte s sebou pas.

Potvrzení platí 30 dní ode dne jeho vydání, po tuto dobu nahrazuje držiteli řidičského oprávnění řidičský průkaz, ale pozor, pouze na území České republiky. Pro nový průkaz si půjdete do 20 kalendářních dnů ode dne podání žádosti, zaplatíte 50 korun. Při expresní žádosti (ta je nově za 700 korun) do pěti pracovních dnů. Jestliže termíny nestíháte, protože jste chtěli odjíždět pozítří, bude za hranicemi muset řídit někdo jiný.

Jestli nikdo jiný v rodině neřídí a vy máte v cizině zaplacený hotel, tak byste mohli zkusit, když jste si pojistili storno zájezdu, co na vaši potíž řekne pojišťovna. Zkusit to můžete, ale nejspíš neuspějete. „Není běžné, aby tuto událost krylo pojištění storna u cestovního pojištění. Z něj lze uplatnit nahodilé škody, které vznikly zejména z důvodů nemoci klienta, popř. jeho rodinných příslušníků, úmrtí rodinného příslušníka, pak také z důvodu poškození domácnosti nebo některých právních úkonů (jako je třeba rozvod), kvůli kterým je třeba setrvat v Česku,“ odpovídají zástupci České pojišťovny.

 

 

Ztratil jsem v cizině řidičák

 

Pokud přijdete o papíry v cizině, musíte to hned ohlásit tamní policii a současně se obrátit na nejbližší konzulát nebo velvyslanectví, kde má Česká republika zastoupení. Ztrátu či odcizení je třeba nahlásit i tam. V zahraničí nový řidičský průkaz nemůžou vystavit, ale zařídí potvrzení o jeho krádeži. Toto potvrzení lze použít při případné dopravní kontrole v dané zemi.

Pamatujte však, že náhradní doklad z ciziny nebude tolerován v dalších zemích, kterými budete projíždět, ani v Česku. Lepší by tedy bylo, kdyby se volantu chopil někdo jiný.

Nikdo takový v posádce není a vy nechcete riskovat? Ani tady moc nespoléhejte na pojištění. Pokud máte sjednané jen základní asistenční služby, pojišťovna vám pomůže sehnat někoho, kdo auto domů odřídí, nárok na odtah byste měli třeba v případě vážných zdravotních problémů nebo v případě poškození auta. Jestliže si platíte „lepší“ asistenci, máte naději třeba na proplacení hotelu, než k vám řidič dorazí.

Po příjezdu domů je nutné do pěti dnů dojít na policii a předložit potvrzení o krádeži, neboť trvá ohlašovací povinnost. Pak si zažádáte na úřadě o nový řidičák.

 

 

Zabouchl jsem si klíče od auta

 

Situace, která se prostě může stát. Jasně že hned potom, jak se přihodí, dobře víte, že je potřeba mít s sebou dvoje klíčky, druhé třeba u manželky v kabelce, na provázku na krku jako kdysi prvňáčci nebo uložené v hotelovém trezoru.

Jestli jste však prevenci podcenili, hlavně nezačněte shánět drát, abyste se do auta dostali partyzánsky přes okénko. A raději nepodnikejte ani žádné jiné svépomocné aktivity.

S nejvyšší pravděpodobností je toto situace, na kterou se vztahují asistenční služby vašeho autopojištění. Volejte tedy pojišťovnu a postupujte podle jejích pokynů. I v případě, že by nezaplatili celou práci zámečníka, alespoň vám zprostředkují jeho služby. „Pokud technik vyhodnotí, že by otevření vozidla mohlo způsobit jeho poškození, zajistíme odtah do autorizovaného nebo specializovaného servisu,“ doplňuje Ivana Buriánková z České pojišťovny.

 

 

Ukradli mi auto

 

Nejprve prověřte, zda skutečně ukradli – bylo by hloupé panikařit, když si třeba manželka zajela na nákup. Stejně tak mohli auto „jen“ odtáhnout, protože jste špatně zaparkovali. Jestli ani jedna z těchto „lepších“ variant nenastala, oznamte na policii krádež vozu – bude k tomu potřeba váš pas a doklady od vozidla. Už proto není dobré doklady nechávat v přihrádce palubní desky.

Volejte také asistenční službu své pojišťovny. Pokud máte havarijní pojištění, ve kterém je sjednáno riziko „odcizení“, nebo jste si zaplatili například asistenční program AutoCare od Europ Assistance, poskytnou vám náhradní vozidlo nebo dopravu a postarají se o celou posádku vozidla.

 

 

Vykradli mi auto

 

Popravdě: představa, že policie někde v letovisku krádež vyšetří, zloděje dopadne, přivede v poutech a on vám nahradí způsobenou škodu, je dost scestná. Policii má cenu volat, když potřebujete potvrzení pro pojišťovnu. Nebo když jde o služební auto či vůz na leasing.
Do příjezdu policie s autem nijak nemanipulujte. Nesedejte si do něj, nepopojíždějte, nezavírejte otevřené dveře, neuklízejte střepy. Prostě nic. Bránili byste tak případnému zajištění stop. Policisté po příjezdu ohledají místo činu a sepíší s vámi protokol. Do něho je nutné uvést například identifikační čísla ukradených věcí (třeba mobilu), pokud je znáte. Evidence odcizených věcí existuje a policie má povinnost každou zajištěnou věc lustrovat. Pomůže tady pojišťovna? Šance je, když máte u havarijního či cestovního pojištění sjednáno připojištění zavazadel. Záleží však vždy na podmínkách konkrétního ústavu: Například u Kooperativy se pojištění nevztahuje na cennosti a na zavazadla, která byla odcizena v noci (mezi 22:00 a 6:00 hodinou).

 

 

Podle autopůjčovny jsem auto poškrábal

 

Půjčili jste si auto a při vracení vozu vám nechtějí vrátit celou kauci. Prý jste auto odřeli a oni s tím teď budou mít starosti a hlavně náklady. Skutečně – autopůjčovny mívají ve smluvních podmínkách možnost jednostranného sražení částky z kauce odpovídající míře poškození. Jestli se na oné míře neshodnete, měla by se výše škody určit znaleckým posudkem. To je však z časových i organizačních důvodů v cizině trochu komplikované.

Jestli jste auto poškodili vy, nezbude, než zaplatit. Ale samozřejmě že to občas někdo zkusí a chce vám naúčtovat prohřešek předchozího zákazníka. Tady je nejlepší prevence. Půjčované auto si dobře prohlédněte, ještě než s ním z půjčovny odjedete, a na všechny nedostatky upozorněte personál. Chybu rozhodně neuděláte, když si všechny škrábance vyfotíte. „Pokud se ani tak při vracení s personálem autopůjčovny nedohodnete, může spor skončit až před soudem,“ říká advokátka Tereza Jarošová z poradenské skupiny Vilímková Dudák & Partners.

 

 

Mám vytuněné auto

 

Překročení limitů alkoholu ani rychlosti nepatří mezi nejčastější prohřešky českých řidičů v zahraničí. Největší potíže mají s nepovolenými úpravami svých vozů.

 

„Přelepená loga EU, vyndaný filtr pevných částic, jiné pneumatiky, než mají být, a problém je na světě,“ říká Petr Vomáčka z Besipu. Auto si samozřejmě vyšperkovat můžete, ale musí to odpovídat předpisům a homologaci – potřebujete razítko v techničáku. Je to sice dražší, než když si součástky objednáte z Číny, ale máte to bez problémů.

Nejpřísněji posuzují nehomologované úpravy vozu v Německu a Rakousku. „Pokud policisté nepovolený tuning najdou, auto vám nekompromisně odtáhnou. Pak následuje pokuta – až 5 000 eur, případně soud, a vůz musíte dát do původního stavu v dané zemi a podle místních podmínek,“ vysvětluje Petr Vomáčka. Pokud se s upraveným vozem stanete účastníkem dopravní nehody, automaticky je z vás spoluviník nebo občas i viník.

 

 

Za hranicemi mi zadrželi řidičák

 

Při cestách do ciziny vám od zahraniční policie hrozí mimo jiné i zákaz řízení anebo odebrání řidičského průkazu. Obvykle ale jen na dobu určitou na základě toho, co stanoví policie dané země. Takový zákaz bude platit právě v té zemi. „Pokud vám zakážou řízení například na Slovensku, platí to pouze pro tuto zemi. V jiném státě anebo dokonce v ČR je zákaz neplatný,“ popisuje advokátka Tereza Jarošová. Zabavený řidičák vám však v zahraničí zpět nevydají. „Bude odeslán prostřednictvím ministerstva do ČR a následně předán příslušnému úřadu v místě vašeho trvalého bydliště, kde si jej budete moci vyzvednout,“ doplňuje Jarošová.

Zahraniční policie nebo soud mohou o přestupku informovat české úřady. Úplně zrušit řidičské oprávnění vám ale může pouze orgán, který vám průkaz vydal.

 

 

Jedu za hranice cizím autem

 

Stačí, když vyrazíte na čistě pánskou jízdu autem, které je psané na manželku, jež si nechala dívčí jméno… V takovou chvíli si člověk ani neuvědomí, že by mohl mít problém.

Aniž by totiž porušoval nějaký právní předpis, může se dostat do problémů, když při silniční kontrole není jméno v řidičském průkazu shodné se jménem v technickém průkazu a na zelené kartě. A vysvětlujte policistovi v Maďarsku, že jste auto neukradli.

Nic nezkazíte, když si před cestou necháte od majitele vozu ověřeně podepsat, že vám auto půjčuje a že s vaší cestou souhlasí, konkrétně souhlasí „s užíváním vozidla v mezinárodním provozu“. „Nejlepší je si takové prohlášení napsat v některém ze světových jazyků,“ doporučují pracovníci ÚAMK. Ověřený podpis vás bude na poště či úřadě stát 30 korun.

 

 

Děti zůstaly samy bez rodičů

 

Zní to jako scénář z nějakého thrilleru, ale i to se může stát. Rodiče jsou třeba zraněni při dopravní nehodě tak, že skončí v nemocnici. Děti vyváznou bez zranění. Co se děje potom?

Samozřejmě že v takovém případě je třeba volat místní policii. Jestli vám to situace jen trochu dovoluje, volejte asistenční službu pojišťovny, u které máte sjednané cestovní pojištění. Ta ve spolupráci s úřady dané země zajistí přivolání opatrovníka – může to být někdo z rodiny nebo profesionál, pracovník asistenční služby.

Může se stát, že zranění nedovolují dospělým komunikaci. Pro takový případ je dobré, když každý z členů „výpravy“ je vybaven kartičkou s čísly na asistenční linky a s čísly pojistných smluv. V době moderních technologií to může vypadat jako přežitek, ale v zaheslovaném mobilu nejspíš nikdo na vaši asistenční službu telefon nenajde, zato v náprsní kapse u košile pravděpodobně ano.

Pokud jde o poškozené vozidlo, o jeho odvoz se postará asistence havarijního pojištění.

 

 

Nadýchal jsem, hrozí mi trest

 

Nespoléhejte na toleranci 0,24 promile (0,2 přirozená hladina + 0,04 kalibrační odchylka) nebo na to, že v některých zemích jsou předpisy benevolentnější.

Ve Velké Británii nebo na Maltě můžete mít v sobě až 0,8 promile, ale třeba na Slovensku, v Estonsku, Rumunsku nebo Maďarsku je to stejné jako v ČR – nadýchat nesmíte nic. V Chorvatsku, kde je limit 0,5 promile, platí pro řidiče do 24 let nula, v Německu je hranice 21 let. A pozor, ve Španělsku vám za jedno promile alkoholu v krvi hrozí i tři měsíce vězení! Jedno promile má přitom osmdesátikilový muž po třech dvanáctkách. Kdyby se snad něco takového stalo, pamatujte, že příslušné orgány cizího státu jsou povinny, pokud o to požádáte, o zadržení informovat zastupitelský úřad České republiky. Ten sice není účastníkem trestního řízení, a nemůže tedy například vystupovat v roli advokáta, může však zadrženému poskytnout pomoc či zajištění kontaktu s rodinou nebo vyhledání právního zástupce.
„Některé dvoustranné mezinárodní smlouvy umožňují, aby si občan, který byl v zahraničí odsouzen k trestu odnětí svobody, za určitých podmínek podal žádost o vydání k výkonu trestu odnětí svobody do České republiky,“ říká advokátka Tereza Jarošová.

 

***

 

NA CO SI DÁT POZOR V JEDNOTLIVÝCH ZEMÍCH

 

BULHARSKO

 

Bulharští řidiči často nedodržují rychlost. Doporučujeme dodržovat větší bezpečnou vzdálenost. Dopravní značky jsou buď v azbuce, angličtině, cyrilici nebo latince.

 

 

FRANCIE

 

Můžete očekávat zpřísnění a častější kontroly, a to kvůli špatným zkušenostem se zahraničními turisty. Řidiči jedno- i dvoustopých vozidel nesmí používat sluchátka ani handsfree sady do ucha. Telefonovat tak můžete jen s vestavěnou handsfree sadou. Řidiči motocyklů, mopedů i čtyřkolek musí mít speciální motorkářské rukavice. Děti do 10 let je zakázáno vozit vepředu, pokud má vozidlo na zadních sedadlech místo. Pokuty můžete nově zaplatit online.

 

 

CHORVATSKO

 

V Chorvatsku musíte mít originální třetí registrační značku, když převážíte jízdní kola tak, že registrační značka vašeho vozidla je zakrytá. Pokud to tak není nebo je značka dělaná podomácku, hrozí vám pokuta 5 000 až 15 000 HRK. V Chorvatsku můžete v blízkosti kostelů a nedaleko center měst narazit na novou značku s dodatkovou tabulkou „Pozor, důchodci“.

 

 

ITÁLIE

 

Nosič jízdních kol nesmí přesahovat 3/10 délky vozu. Převoz kol na držácích za autem musí být označen speciální deskou 50 x 50cm s retroreflexními bílo-červenými pruhy. Nesmíte táhnout vozidlo na dálnici. Je nutné zastavit před přechodem pro chodce, jinak hrozí pokuta 150 až 600 eur. Při sražení zvěře je nutné ihned zastavit a volat polici, jinak hrozí pokuta 200 až 400 eur.

 

 

MAĎARSKO

 

Je povinné mít rezervní pneumatiku s příslušenstvím na výměnu nebo opravárenskou sadu. Pokud nezaplatíte pokutu v dané výši na místě, je policie oprávněna zabránit pokračování v další cestě či vozidlo zabavit. Vydá vám ho až po zaplacení pokuty.

 

 

NĚMECKO

 

Je nutné vytvářet nouzovou uličku pro záchranná vozidla už při nájezdu do kolony. Vozidla nad 3,5 tuny musí mít přenosné žluté blikající světlo.

 

 

RAKOUSKO

 

Řidič je povinen vytvářet nouzovou uličku pro záchranáře už při dobrzďování do kolony.

 

 

ŘECKO

 

Je zakázáno používání handsfree sluchátek do ucha. Na kruhovém objezdu má přednost vozidlo najíždějící. Nesmí se kempovat na neoznačených místech.

 

 

SLOVENSKO

 

Na Slovensku jsou policisté na silnicích vidět častěji, než jste zvyklí u nás. Vzhledem k vyššímu počtu řidičů z Východu, jejichž styl jízdy je spíše balkánský než západní, je dobré být na dovolené „u východních sousedů“ velmi předvídavý a obezřetný.
Zařízení GPS nesmí být umístěno ve středu předního skla vozidla. Současně nesmí řidiči bránit ve výhledu.

 

 

SLOVINSKO

 

Je doporučeno vozit s sebou náhradní sadu žárovek a pojistek. Řidič je povinen vytvářet nouzovou uličku pro záchranáře už při dobrzďování do kolony. Řidič ani jiný cestující nesmí během silniční kontroly vystoupit z vozidla bez pokynu policisty. Pokuta hrozí i za jízdu na oranžovou. Pokud předjíždíte, musí blinkry blikat po celou dobu předjíždění. Na motorce se nesmí vozit děti do 12 let. Pozor na jízdu po dálnici bez známky. „Hrozí za to pokuta až 800 eur, na místě zpravidla 400 eur. Sedmidenní známka stojí 15 eur, ale ta na dovolenou od soboty do soboty nestačí. Je potřeba si pro osobák pořídit měsíční za 30 eur,“ říká Petr Vomáčka z Besipu. Vyhnout se dálnici po tradiční objízdné trase se moc nevyplácí – není dobře značená a navíc jsou na ní dvě uzavírky. Čas tedy neušetříte a snadno se vám může stát, že na zpoplatněné dálnici stejně skončíte. 

 

OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce