Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

Zde se můžete přihlásit do monitoringu farmaceutické legislativy

více informací

Jakub Kadlec pro Hospodářské noviny: SOUD: Úhrady za berle musí být průhlednější

Kategorie:

Life Sciences

Hospodářské noviny, 8.6.2017 0:00:00 

Když si člověk zlomí nohu, může dostat berli plně hrazenou z veřejného pojištění, nebo s doplatkem padesát korun, či takovou, na niž pojišťovna nedá ani haléř. Závisí to na tom, co je uvedeno v číselnících. Ty si pojišťovny sestavují podle vlastního průzkumu trhu, což jim umožňuje zákon. Některé zdravotnické pomůcky se tak do těchto katalogů ani nedostanou.

 

 

 

Systém se ale změní. Ústavní soud včera vyhověl dvacítce senátorů, kteří stávající praxi považují za neprůhlednou, a příslušnou pasáž zákona zrušil. Podle soudu teď pojišťovny ani nemají jinou možnost než si číselníky vytvářet. Například ve VZP probíhají řízení o žádostech dodavatelů a pojišťovna podle svých slov vychází z informací od zdravotnických zařízení i ze zahraničí.

 

 

 

To, že mají pojišťovny příliš volnou ruku, kritizovali jak pacienti, tak výrobci. Těm vadí, že se často ani nedozvědí, proč se jejich produkty do číselníku nedostaly. „Lidé na ně pak nedosáhnou, i když na našem trhu jsou. A musí si je kupovat za plnou cenu,“ uvedla senátorka Alena Dernerová, jež návrh na zrušení problematické pasáže spolupředkládala. Mezi pomůcky se kromě berlí řadí i náplasti, invalidní vozíky či brýlové čočky. Ročně za ně pojišťovny i pacienti vynaloží miliardy korun.

 

 

 

„Nabídka zdravotnických prostředků je pestrá, a pokud jsou rozhodnutí o úhradách činěna,od stolu‘ bez zapojení odborníků a možnosti následného odvolání, dopady na pacienty mohou být citelné,“ uvedl advokát Jakub Kadlec z kanceláře Vilímková , Dudák & Partners, jež společně s právničkou Janou Marečkovou senátory zastupovala. Podle Kadlece se kvůli neprůhlednému systému může stát, že se k pacientovi nedostane nejvhodnější pomůcka.

 

 

 

Ústavní soudci dali zákonodárcům čas do konce roku 2018, aby přišli s lepší úpravou. „Co nejdříve začneme pracovat na novele zákona, která bude předložena v druhém pololetí tohoto roku,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. Na to, jak by úprava mohla vypadat, ale neodpověděla. Dernerová by za ideální řešení považovala veřejné soutěže.

 

 

 

Podle mluvčího VZP Oldřicha Tichého je teď podstatné, že změna přijde až za rok a půl. „Předpokládáme, že do té doby vznikne nová legislativní úprava, a pokud o to budeme požádáni, jsme připraveni se na její přípravě podílet,“ řekl.

 

 

 

Jde o to, aby k pacientovi doputovaly dobré výrobky za dobrou cenu. A zároveň aby pojišťovny nekrvácely. Alena Dernerová senátorka

OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce