Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

Zde se můžete přihlásit do monitoringu farmaceutické legislativy

více informací

Miroslav Hájek pro E15: Výrobce kuchyní Koryna míří do konkurzu a k rozprodeji

E15, 14.6.2012 0:00:00 

Hlavním bodem dnešní schůze věřitelů tuzemského výrobce kuchyní Kornab (dříve Koryna nábytek) před brněnským krajským soudem mělo být jednání o návrhu vedení firmy na povolení reorganizace. To se nestane, neboť firma jej včera stáhla zpět a navrhla na sebe prohlášení konkurzu. Pokud návrh na reorganizaci nepředloží některý z věřitelů, jiná možnost než konkurz a rozprodej firmy není. 

Firma se výrazně potýká s finančními potížemi od roku 2010, kdy se dostala do ztráty 76 milionů korun, zatímco o rok dříve byla v zisku 7,5 milionu. Předloňské tržby dosáhly 294 milionů korun, což bylo meziročně o téměř třetinu méně. V posledním roce a půl se firma šestkrát dostala do insolvenčního řízení a šestkrát se jí podařilo z něj vyváznout. Posedmé se do insolvence dostala letos na konci ledna a tentokrát ji již soud poslal v dubnu do úpadku. Firma dluží 270 věřitelům (z toho 37 zaměstnanců) přes 220 milionů korun. 
Vzhledem k tomu, že návrh na konkurz podala samotná firma, soud nemá jinou možnost než společnost do konkurzu poslat. „Situace je buď bezvýchodná, nebo nedošlo k dohodě s věřiteli,“ sdělil deníku E15 právník Miroslav Hájek z advokátní kanceláře VilímkováDudák & Partners. Obecně podle něj platí, že věřitelé stále preferují konkurz a faktický zánik firmy před její reorganizací. 
Tajemník Asociace českých nábytkářů Tomáš Lukeš deníku E15 řekl, že případ Koryny, jednoho ze tří největších tuzemských výrobců kuchyní společně s firmou Hanák a Sýkora, není výsledkem zhoršujících se podmínek na trhu. „Problémy se v době krize nevyhýbají nikomu, ale problémy firem v takovém rozsahu jsou výjimečné,“ podotkl Lukeš. 
Celková produkce českých nábytkářů včetně výroby kuchyní loni mírně stoupla o tři procenta na 35,1 miliardy korun. Tuzemští výrobci tak dokázali zastavit propad výroby z předchozích let. 

 

OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce