Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

Zde se můžete přihlásit do monitoringu farmaceutické legislativy

více informací

Miroslav Hájek pro E15.cz: ČEZ nesmí uzavřít smlouvu s vítězem tendru na dostavbu Temelína

E15.cz, 22.10.2013 0:00:00 

Energetická společnost ČEZ nemůže v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín uzavřít smlouvu s vítězem. Krajský soud v Brně vydal v pondělí na návrh francouzské Arevy předběžné opatření. Uvedl to soudce krajského soudu Petr Pospíšil. ČEZ firmu Areva z tendru vyloučil, jeho postup posvětil letos v červenci i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Společnost se ale odvolala k soudu. 
 
Vydáním předběžného opatření tak krajský soud vyhověl odvolání společnosti Areva. „Vydané předběžné opatření nijak nepředjímá výsledek řízení ve věci samé,“ uvedla mluvčí krajského soudu Miroslava Sedláčková. 
 
Serveru E15.cz sdělila, že předběžné opatření zaniká nejpozději dnem, kdy se rozhodnutí soudu, jímž řízení končí, stane vykonatelným. „Rozhodnutí můžeme očekávat v horizontu jednoho roku, není ale jisté, že to bude trvat tak dlouho,“ konstatovala. Předběžné opatření ve stejném znění vydal ve správním řízení podle Sedláčkové také žalovaný ÚOHS. 
 

ČEZ: Vyloučení Arevy bylo opodstatněné 
 
Společnost ČEZ je podle mluvčího Ladislava Kříže stále přesvědčená, že vyloučení společnosti Areva z tendru bylo opodstatněné a že ČEZ tudíž nijak nepochybil. „V tuto chvíli se seznámíme s důvody vydání předběžného opatření a zvážíme další postup. Na harmonogram výběrového řízení to nemá vliv, jsme zatím daleko od uzavírání smluv,“ sdělil E15.cz Kříž. 
 
Dle dřívějších informací Areva s podáním žaloby požadovala pozastavení zadávacího řízení, popřípadě uložení zákazu zadavateli uzavřít v tendru smlouvu s vybranou firmou. ČEZ rozhodl o vyřazení Arevy z tendru loni v říjnu s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce. Podrobnosti ale firma nezveřejnila. 
 
Podle některých právníků by mohlo současné řízení celý tendr výrazně prodloužit. „Pokud krajský soud nakonec uzná, že Areva byla z výběrového řízení vyřazena neoprávněně, případ vrátí k ÚOHS k novému projednání. Pokud Areva u soudu neuspěje, má ještě možnost podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu či ústavní stížnost u Ústavního soudu,“ podotkl Miroslav Hájek z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. 
 
Současné opatření by nemělo mít vliv na rozhodování Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Licenční řízení, které úřad zahájil ohledně možnosti umístění nových bloků, je totiž momentálně přerušeno. 
 
„Z našeho pohledu to rozhodnutí, kdy už bude muset být vybráno a bude muset být podrobný projekt pro to, aby ČEZ mohl zažádat o povolení k výstavbě jaderného zařízení, připadá v úvahu, když budu hodně optimistická, někdy v roce 2016 nebo 2017,“ poznamenala předsedkyně úřadu Dana Drábová. Dodala ale, že SÚJB je „jen jeden hráč na velmi komplikovaném hřišti“. 
 
Podle ČEZu bylo vyloučení Arevy opodstatněné, na snímku šéf firmy Daniel Beneš. (Zdroj: E15) 
 
Pro ministerstvo průmyslu a obchodu, které nyní pracuje na aktualizaci státní energetické koncepce, je podle mluvčího Miroslava Kynčla klíčové, aby bylo budování nových zdrojů dokončeno v druhé polovině příští dekády, tedy ideálně s uvedením do provozu v letech 2025 až 2028. 
 
„Z praktického hlediska to neznamená zpomalení celého procesu, protože ten je momentálně odložen i z několika dalších důvodů,“ řekl Jiří Gavor z energetické poradenské firmy ENA. ČEZ tak podle něj může opatření využít jako další formální argument, proč se odloží vyhodnocení tendru a podpis smlouvy s vítězem. 
 
 

Areva se bránila několikrát 
 
Areva se proti svému vyloučení u ÚOHS opakovaně neúspěšně bránila. Tvrdila například, že první rozhodnutí ÚOHS bylo založeno na nedostatečně zjištěném skutkovém stavu a nesprávné právní analýze. Tvrdila také, že se v případě neúspěchu u antimonopolního úřadu obrátí i na soudy. 
 
Ve výběrovém řízení na dostavbu Temelína zůstávají česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a americko-japonská společnost Westinghouse. Společnost ČEZ v srpnu oznámila, že o dostavbě nerozhodne letos na podzim, jak původně plánovala, ale až koncem roku 2014 nebo v roce 2015. Společnost Westinghouse se dnes k rozhodnutí soudu ještě nechtěla vyjadřovat. 
 
Cena za dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon elektrárny, který nyní činí 2000 megawattů. Stavba by měla být dokončena v roce 2025, nové bloky by měly být v provozu 60 let. 
 

 

Článek naleznete ZDE.

 

OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce