Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

Zde se můžete přihlásit do monitoringu farmaceutické legislativy

více informací

Miroslav Hájek pro ČT 24: Hypotéky jsou nejlevnější v historii

ČT 24, 17.7.2013 0:00:00 

Praha – Průměrná úroková sazba hypoték v červnu znovu klesla. Dostala se tak na nové rekordní minimum – 2,95 procenta, což je nejnižší sazba za celou historii sledování tohoto ukazatele. Vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindexu, který sleduje průměrnou úrokovou sazbu hypoték od roku 2003 bez ohledu na dobu fixace. Předchozího minima 2,96 procenta bylo dosaženo o měsíc dříve, tedy v květnu. Prostor pro další zlevňování je už podle analytiků jen velmi omezený. 

Hypoteční úvěry zlevňují už pátý měsíc za sebou. V květnu letošního roku úrokové sazby poprvé prolomily hranici tříprocentní a v červnu se dostaly na nový rekord 2,95 procenta. Prostor pro další poklesy je již ale pravděpodobně zcela vyčerpán a lze očekávat spíše stagnaci na současných úrovních. 

Obdobně situaci vidí i Miroslav Hájek z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. „Další výraznější pokles už si banky těžko dovolí. Nyní nabízejí nízké úrokové sazby díky tomu, že si samy mají možnost půjčovat za minimum. Další snížení už by bylo na úkor jejich ziskových marží,“ uvedl. 

Hodnoty se blíží hypotečnímu boomu v roce 2007 

Další růst proti květnu zaznamenaly počty i objemy nově sjednaných hypotečních úvěrů. Podle analytiků se nízké úrokové sazby výrazně projevily na zájmu lidí. Objemy sjednaných hypoték v červnu přesáhly sumu 17 miliard korun. Mírně vzrostla též průměrná výše hypotéky, která aktuálně činí 1,626 milionu Kč. 

Historicky nejsilnějším rokem hypotečního trhu byl rok 2007. Rok 2013 se mu ale přibližuje. V počtu sjednaných hypotečních úvěrů je dokonce silnější než rok 2007. Důvodem nižších objemů letošních úvěrů oproti rekordnímu roku 2007 je nižší průměrná výše hypotéky. Ta souvisí nejen s poklesem cen nemovitostí v uplynulých šesti letech, ale také s refinancováním, u něhož je sjednáván úvěr nejčastěji pouze na zůstatkovou část jistiny. 

 

OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce