Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

Zde se můžete přihlásit do monitoringu farmaceutické legislativy

více informací

Miroslav Hájek pro iDnes.cz: Areva žaluje své vyloučení z Temelína. Žádá soud o předběžné opatření

iDnes.cz, 23.9.2013 0:00:00 

Francouzská společnost Areva dál bojuje o zakázku na dostavbu Temelína. Proti vyloučení z tendru se bude bránit u Krajského soudu v Brně, ke kterému podala žalobu proti vyloučení. Zároveň žádá o vydání předběžného opatření, řekla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. 

Areva v návrhu na vydání předběžného opatření požaduje pozastavení zadávacího řízení, popřípadě uložení zákazu zadavateli uzavřít v tendru smlouvu s vybranou firmou, uvedl soudce Krajského soudu v Brně Petr Pospíšil. 

 

ČEZ rozhodl o vyřazení Arevy z tendru loni v říjnu s tím, že předložená nabídka měla závažná pochybení. Podrobnosti však firma nezveřejnila. Areva se proti svému vyloučení bránila u antimonopolního úřadu, avšak neúspěšně. 

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) opakovaně konstatoval, že vyloučení Arevy bylo v pořádku. „Ztotožnil jsem se se závěry rozkladové komise a potvrdil rozhodnutí prvního stupně,“ řekl šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj na konci července  (více zde).  Poznamenal také, že šlo o nejnáročnější případ, který musel ve funkci předsedy ÚOHS posuzovat. 

 

Areva už tehdy avizovala, že bude o zakázku bojovat u soudu dá. “ To by celé řízení opět prodloužilo o několik měsíců. Pokud by pak soud uznal, že Areva byla z výběrového řízení vyřazena neoprávněně, případ by se vrátil na antimonopolní úřad k novému projednání,“ poznamenal tehdy Miroslav Hájek z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners 

Ve výběrovém řízení na dostavbu Temelína zůstávají zatím česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a americko-japonská společnost Westinghouse. Definitivní rozhodnutí o vítězi tendru mělo podle původních plánů padnout v září. Podle informací ze společnosti ČEZ se však vyhlášení vítěze zřejmě asi o rok opozdí. 

 

Cena za dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon elektrárny, který nyní činí 2000 megawattů. Stavba by měla být dokončena v roce 2025, nové bloky by měly být v provozu 60 let.  

 

 

Článek naleznete ZDE.

 

OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce