Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

Zde se můžete přihlásit do monitoringu farmaceutické legislativy

více informací

Miroslav Hájek pro Právo: CEFC má další problém se splácením

Právo, 22.5.2018 0:00:00 

Česko-slovenská finanční skupina J&T zůstává s čínskou CEFC, respektive CITIC Group, v klinči. Spor ohledně závazků přesahujících 11 miliard korun, který minulý týden vyvrcholil převzetím vedení CEFC a zastavených firem v jejím portfoliu v ČR, zůstal nevyřešen a vyjednávající strany o dalším vývoji mlčí.

 

Čínská firma má ale nový problém, protože právě jedna z dceřiných společností konglomerátu, CEFC Shanghai International Group, nezvládla splátku. Agentury Bloomberg a Reuters informovaly, že měla nejpozději včera dopoledne zaplatit věřitelům 2,09 miliardy jüanů (7,14 miliardy korun). To se ale nestalo.

Firma ohlásila, že plánuje zaplatit o šest měsíců později, a slíbila, že s investory a prostředníky bude v kontaktu a bude je informovat. „Toto je jen ochutnávka, přijdou další neplnění,“ komentoval záležitost zdroj Reuters v Šanghaji.

Zda to bude mít vliv i na situaci CEFC v Česku, není jasné. „Vůbec se v tuto chvíli nebudeme vyjadřovat,“ řekl včera Právu mluvčí J&T Private Investments Petr Málek a odkázal se na poslední oficiální vyjádření společnosti z konce minulého týdne.

Podle zdroje Práva, který si přál zůstat v utajení, je s vývojem obeznámeno jen úzké vedení firmy a nikdo jiný. Mlčení včera zachovával i Jaroslav Tvrdík, jehož J&T sesadila z pozice místopředsedy představenstva CEFC Europe.

Za J&T se tak naposledy na Twitteru vyjádřil spolumajitel skupiny Patrik Tkáč, když uvedl, že J&T je připravena spor ukončit a po přijetí dlužných peněz „zákonnou cestou“ CEFC „vrátit klíče“.

Předmětem zástavy mají být třeba kancelářské sídlo Florentinum či budova bývalé Živnobanky v centru Prahy. Podle České televize je zástupce J&T nově také v představenstvu žďárské strojírenské firmy Žďas.

Tvrdík naposledy o víkendu oznámil, že CITIC/CEFC China byly připraveny zaplatit, a nebýt čtvrtečního převzetí, na zaplacení by došlo. Dlužných 475 miliónů eur (11,5 miliardy korun) podle něj leží připravených na účtu v ČR. J&T to předtím zpochybnila a navíc se jí nelíbila předběžná opatření, kterou podle Tkáče CEFC podnikala.

„Jedná se zřejmě o převzetí výkonu hlasovacích práv na valné hromadě zástavním věřitelem, což není nic neobvyklého, avšak danou situaci nelze hodnotit bez znalosti konkrétních smluvních ujednání mezi stranami,“ sdělil Právu advokát Miroslav Hájek z poradenské skupiny Vilímková, Dudák & Partners.

„V podobných případech společných investic se v závislosti na složitosti transakcí uzavírají někdy i desítky vzájemně propojených smluv, které upravují různé situace, které mohou nastat, včetně případů, kdy jedna či druhá strana neplní své povinnosti,“ dodal.

„Nemám interní informace, ale z veřejných zdrojů lze usuzovat, že pokud nebyla uskutečněna splátka, tak propadá zástava. Zástava je běžnou praxí,“ dodal pro Právo ekonom a poradce prezidenta Hospodářské komory Petr Zahradník.

Podotkl ale také, že do CEFC nedávno vstoupila jako prodloužená ruka čínské vlády státní společnost CITIC, která zdroji disponuje a „snaží se požár hasit“. Vyjednávači CITIC jsou údajně v Česku.

 

 

Aktiva 38 miliard

 

CEFC v Česku spravuje aktiva za zhruba 38 miliard korun. Vlastní také desetinový podíl v samotné J&T a spoluvlastní rovněž cestovní kancelář Invia. cz a aerolinie Travel Service. Skupina také ovládá fotbalovou Slavii Praha a její stadión v Edenu, Pivovary Lobkowicz Group a strojírenský podnik Žďas Žďár nad Sázavou. Ne všechny firmy ale byly předmětem zástavy.

Konglomerát CEFC investoval v řadě zemí, pročež si půjčoval ve velkém. Čínské úřady se před časem na riziko velkých půjček zaměřily a problém CEFC umocnilo zatčení jejího šéfa Jie Ťien-minga pro podezření z ekonomické kriminality.

Do CEFC Europe následně vstoupila státní společnost CITIC, jejíž špičky se nedávno v Praze měly zavázat, že dluh splatí. Čínští delegáti jednali i na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem, který jmenoval Jie svým poradcem.

 

 

OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce