Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

Zde se můžete přihlásit do monitoringu farmaceutické legislativy

více informací

Miroslav Hájek pro E15.cz: Areva se kvůli Temelínu obrátila na soud. Žádá zastavení tendru

E15.cz, 23.9.2013 0:00:00 

Francouzská společnost Areva se bude proti svému vyloučení z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín bránit u soudu. Podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně a žádost na vydání předběžného opatření. ČEZ Arevu z tendru vyloučil, jeho postup posvětil v červenci Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). 

Areva v návrhu na vydání předběžného opatření požaduje pozastavení zadávacího řízení, popřípadě uložení zákazu zadavateli uzavřít v tendru smlouvu s vybranou firmou, řekl soudce Krajského soudu v Brně Petr Pospíšil.

 

„Předběžné opatření ve správním soudnictví je sice neobvyklé, ale strategie Arevy má svůj smysl. Šanci na jeho vydání ale vidím spíše skepticky. Pokud by soud tak učinil, má několik možností, jak zadávací řízení omezit, včetně pozastavení jeho běhu a dalšího výběru vítěze,“ sdělil Miroslav Hájek z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. Podle něj musí soud o vydání předběžného opatření rozhodnout do 30 dnů.

„Pro Arevu je soudní podání spíše záležitost prestiže,“ soudí Jiří Gavor z energetické poradenské firmy ENA. „Šance na úspěch ve sporu není velká. ČEZ si byl při vyřazení Arevy ze soutěže jistě dobře vědom, že důvody vyřazení budou předmětem stížností a přezkumu, a pochybuji, že by se dopustil významnějších chyb,“ řekl Gavor.

 

„Navíc ani hypotetický úspěch ve sporu negarantuje (Arevě) vítězství v tendru, který může nakonec skončit i bez vybrání vítěze. Pokud totiž ČEZ nezíská státní garance na výkupní cenu elektřiny z Temelína, tak podpis závazného kontraktu na výstavbu s libovolným dodavatelem by bylo ekonomickým hazardem,“ upozornil Gavor.

Podle Hájka může řízení o žalobě tendr na dostavbu Temelína zpozdit. „Pokud krajský soud nakonec uzná, že Areva byla z výběrového řízení vyřazena neoprávněně, případ vrátí k ÚOHS k novému projednání. Pokud Areva u soudu neuspěje, má ještě možnost podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu či ústavní stížnost u Ústavního soudu,“ uvedl Hájek.

Důvody vyřazení ČEZ tají 

 

ČEZ rozhodl o vyřazení Arevy z tendru loni v říjnu s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce. Podrobnosti ale firma nezveřejnila.

Areva se proti svému vyloučení u ÚOHS opakovaně neúspěšně bránila. Tvrdila například, že první rozhodnutí ÚOHS bylo založeno na nedostatečně zjištěném skutkovém stavu a nesprávné právní analýze. Tvrdila také, že se v případě neúspěchu u antimonopolního úřadu obrátí i na soudy. 

Dostavba zdvojnásobí výkon

 

Ve výběrovém řízení na dostavbu Temelína zůstávají česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a americko-japonská společnost Westinghouse. Společnost ČEZ v srpnu oznámila, že o dostavbě nerozhodne letos na podzim, jak původně plánovala, ale až koncem roku 2014 nebo v roce 2015.

Cena za dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon elektrárny, který nyní činí 2000 megawattů. Stavba by měla být dokončena v roce 2025, nové bloky by měly být v provozu 60 let. 

Článek naleznete ZDE.

obch

OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce