Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

Zde se můžete přihlásit do monitoringu farmaceutické legislativy

více informací

Miroslav Hájek pro Mladá fronta Dnes: Je mu 11 a chce nový počítač. Tak prodává křížaly

Mladá fronta Dnes, 15.1.2014 0:00:00 

Šesťák Tomáš Vejmola už stihl vyplnit víc podacích lístků, než kdekdo za celý život. Po škole nemíří na hřiště, ale domů. Tam musí zabalit a připravit k odeslání usušená jablka a znovu krájet a sušit desítky dalších. Hodiny monotónní práce končí únavou. Ale stojí za to – vysněný počítač je na dosah.
 
Jedenáctiletý Tomáš z Mníšku pod Brdy by si totiž nový herní počítač moc přál, nicméně dárek za 24 tisíc korun se nevešel do představ jeho rodičů o správné výchově. Touha splnit si sen však byla silnější, Tomáš se proto rozhodl vydělat si na něj sám. V říjnu začal s výrobou křížal. Balíček za 40 korun sám prodává na internetu, na knoflíkovém školním trhu, na vodáckém kroužku nebo na promítání filmů.
„Rodiče mi pomáhají, když přijdou z práce. Koupili mi první dvě sušičky a já si pak z těch peněz za křížalky koupil ještě dvě. Taky asi platí proud,“ svěřil se Tomáš redakci iDNES.cz. On sám, ani jeho rodiče netušili, jak se byznys rozjede. Jeho profil na sociální síti Facebook „Tomáškovy křížalky“ si oblíbilo za několik měsíců přes šest tisíc lidí a popularita stránky dál rychle roste. Na profil školák vkládá fotografie z výroby, popisuje, jak se mu daří a odpovídá na objednávky.
 
Nejoblíbenější podnikatel
Odpoledne se Tomášův domov na několik hodin promění na malou jablečnou fabriku. „Zabalit krabice a napytlíčkovat mi trvá asi hodinu. A večer když krájíme jablíčka a dávám je do sušiček, tak nám to trvá od 1 do 2 hodin,“ vypráví mladý ‚podnikatel‘. Kromě výroby křížal sám vypisuje složenky, podací lístky, popisuje krabice a posílá balíčky poštou. Rodiče pomáhají s plněním sušiček, kupují pytlíky a krabice či tisknou samolepky.
„Snažíme se, aby dítě mělo na věci určitý přiměřený podíl. Na drobné věci podíl drobný, na cenné věci podíl významný,“ vysvětluje otec Martin Vejmola, proč syna k této činnosti motivoval.
Tomáš je možná nejmladší, ale také nejoblíbenější ‚podnikatel‘. Když objednávky váznou, zákazníci mu na Facebooku fandí. „Když mi přijde hodně objednávek, tak si k tomu sedne tatínek a diktuje mi, co si kdo objednal a já to zapisuju do sešitu, abych pak mohl připravovat krabice. Všechny peníze co dostanu, si můžu nechat. Tatínek hlídá, abych je neutratil a vydržel až na ten počítač,“ vypráví.
Dlouhé čekání zkrátil nákup sušiček
Šesťák si spočítal, že výroba 544 balíčků, které potřebuje, aby měl dost peněz na počítač, mu se dvěma sušičkami zabere přes sto dní. Tak dlouho se mu čekat nechtělo, část zisku proto investoval do dalších sušiček. „Jde mi to teď už o hodně rychleji,“ zaradoval se. A v pondělí večer na Facebooku oznámil, že už má v kasičce 18 tisíc korun.
 
Fotogalerie
Tolik podacích lístků někdo nevypsal za celý svůj život, Tomáš jich zvládl za…Původně to byly jen křížaly, později však mladý „podnikatel“ přidal do nabídky…
Arzenál sušiček. Tomáš si spočítal, že potřebuje prodat 544 balíčků, aby si…Ze dvou takových misek jablek usuším šest balíčků křížal, počítá Tomáš.
 
Otevřenost však může být v byznysu na škodu. Na přelomu roku někdo zařídil, aby byl kvůli věku odstřižen od facebookového profilu (podmínka pro správu profilu je 13 let).
Pochybnosti vzbudila i registrace domény tomaskovykrizalky.cz. Jednatel společnosti Executive-Cars Marek Hejzlar, který si doménu zaregistroval, tvrdí, že cílem nebyl následný prodej se ziskem, ale včasná registrace, protože se firma zabývá i tvorbou webových stránek.
„Úmyslem tedy bylo zcela zdarma vytvořit mladému začínajícímu podnikateli další možnost růstu. Protože není ojedinělé, že pro naše klienty spravujeme web dlouhodobě, počítali jsme, že v případě Tomášova zájmu, tuto stejnou službu budeme provozovat i pro něj, a to také zcela zdarma,“ uvedl Hejzlar. 
Jiní návštěvníci jeho stránek zase s takovouto výchovou nesouhlasí a podotýkají, že by se měl kluk raději věnovat škole. Na webu se diskutovalo o tom, jestli se nejedná o dětskou práci a zda by se příjmy neměly danit.
Tomáš však podle jeho otce Martina ve škole patří k bezproblémovým žákům. „Nejen že samozřejmě chodí pravidelně do školy, ale získává a procvičuje si návyky, které jsou přímo životně důležité,“ řekl. Odráží i další námitku na danění příjmů. Podle něj své příjmy danit nemusí, pokud nevydělá více než 30 tisíc korun ročně.
Miroslav Hájek z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners však říká, že Tomáš by mohl narážet na zákonná opatření, pokud by nešlo o jednorázovou, ale soustavnou činnost. „Jednak by se již mohlo jednat o podnikání, ke kterému dítě v tomto věku není oprávněno. Dále by měl získané příjmy přesahující 30 tisíc korun v jednom roce zdanit daní z příjmů fyzických osob,“ uvedl Hájek.
 
Článek naleznete ZDE.

 

OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce