Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

Zde se můžete přihlásit do monitoringu farmaceutické legislativy

více informací

Michal Hrnčíř pro Hospodářské noviny: Ústavní soud solárníkům nevyhověl, ukázal jim ale, jak dál

Hospodářské noviny, 17.5.2012 0:00:00 

Srážková daň není podle soudu protiústavní. Firmy ale mají šanci vymáhat náhradu škody jednotlivě. Senátoři neuspěli u Ústavního soudu se svou stížností na srážkovou daň na solární elektrárny. Investoři se tak musí bránit jinak a Česko čeká řada mezinárodních arbitráží. Podle ředitelky České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) Zuzany Musilové budou solární investoři po státu požadovat až 40 miliard korun. Těm menším podle ní kvůli dani hrozí finanční problémy. 

„V současné době jsme zaznamenali zhruba 20 oznámení, žádná arbitráž ale zatím zahájena nebyla,“ říká mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob a potvrzuje, že se jedná o desítky miliard korun. Ministerstvo si v případných arbitrážích věří. Jakob tvrdí, že má silnou právní pozici. 
Senátoři si u Ústavního soudu stěžovali již loni na jaře. Nelíbila se jim hlavně tříletá 26procentní srážková daň, která byla se zpětnou platností uvalena na velké sluneční elektrárny postavené v letech 2009 a 2010. 
Vláda se k ní uchýlila po solárním boomu v roce 2010. Tehdy díky poklesu cen solárních panelů rapidně klesla doba návratnosti investice a ze solárních panelů se stal byznys snů. Za jejich podporu ale Češi každoročně zaplatí desítky miliard korun. 
Podle Ústavního soudu však není uvalení srážkové daně protiústavní. Rozhodující je zachování patnáctileté návratnosti, která podle soudců zůstala. S tím ale solární investoři nesouhlasí. „U elektráren z roku 2010 se doba návratnosti posunula až na 17 let a u elektráren z roku 2009 se investice nevrátí vůbec,“ říká Musilová. 
Pokud se investorům podaří delší návratnost prokázat, mají podle právníků šanci na úspěch. 
„Rozhodnutí Ústavního soudu neznamená, že by naděje zahraničních investorů na úspěch v mezinárodních arbitrážích padly. Soud jim totiž částečně dává za pravdu,“ komentuje verdikt Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. Hlavní podle něj bude, jak se investorům podaří prokázat dobu návratnosti jejich investic. „Do jisté míry jim soud dává návod, jak mají postupovat,“ říká. 
Úmysl zahájit arbitráž již oznámilo například uskupení zahraničních investorů IPVIC. Učinit tak hodlá během několika týdnů. Kolik ale budou po státu požadovat, odmítají investoři zatím sdělit. 
Srážková daň ale nemá podle kritiků dopad ani tak na velké investory, jako jsou ti ze sdružení IPVIC, ale ohrožuje zejména menší podnikatele. „Zhruba 35 procent z poškozených investic představují projekty do 100 kilowattů,“ říká Musilová. „Fotovoltaika, která měla podnikatelům snížit výdaje, se stala jejich noční můrou,“ tvrdí. Namísto výdělků totiž musí podle ní drobní investoři své elektrárny dotovat. 
Právní kroky tak připravují i neúspěšní investoři, kteří se spojili do sdružení SNIFE. Jedná se většinou o menší podnikatele, kteří do přípravy investovali několik milionů korun, ale kvůli změnám v legislativě již nedosáhli na půjčky od bank a o své investice tak přišli. Spolu s ušlým ziskem požadují nyní po státu 5,3 miliardy korun. 

— 

Česko čeká arbitráž 40 miliard korun O tolik se budou podle České fotovoltaické průmyslové asociace investoři soudit se státem. Poloviny se budou domáhat v mezinárodních arbitrážích, zbytku u českých soudů. 26 % činila srážková daň uvalená na solární elektrárny v roce 2010. Tři roky ji mají platit majitelé zdrojů větších než 30 kW postavených v letech 2009 a 2010. 393 % O tolik vzrostl v roce 2010 meziročně instalovaný výkon solárních elektráren, a to z 463 na 1820 MW. Dnes činí 1970 MW. 38,7 miliardy korun zaplatí v roce 2012 Češi na podpoře obnovitelných zdrojů. 

 

OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce