Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

Zde se můžete přihlásit do monitoringu farmaceutické legislativy

více informací

Michal Ševčík pro Lidové noviny: Úschova peněz bude bezpečnější

Lidové noviny, 26.9.2012 0:00:00 

Hospodářský výbor sněmovny projedná analýzu, která má regulovat trh s nemovitostmi

 

PRAHA Místo nového bydlení ztráta milionů? V Česku to není žádný problém. Realitní trh totiž nepodléhá žádné regulaci či kontrole. A to ani přesto, že se v něm točí miliony.

Poslanci by to mohli už brzy změnit. Hospodářský výbor sněmovny zadal analýzu, která by měla napomoci upravit podmínky prodeje a koupě nemovitostí.

Trh s realitami připomíná džungli. Důkazem toho je například nedávná kauza advokáta Miloše Vlasáka, jenž zmizel s 50 miliony korun, které měl v úschově od desítek klientů pražské společnosti Reality 21, nebo případ zlínského advokáta Milana Holomka, který loni zpronevěřil 420 milionů korun svých klientů.

Ke změně pravidel má napomoci analýza, kterou zpracovávají ministerstva průmyslu, pro místní rozvoj a financí. Ta by měla navrhnout úpravy finančních vztahů mezi realitními kancelářemi, jejich smluvními partnery, například notáři a advokáty, kteří berou do úschovy peníze, a klienty, kteří nemovitosti kupují či prodávají.

„V analýze se uvažuje především o úpravě způsobu nakládání s penězi klientů a o pojištění profesní odpovědnosti za škodu,“ říká Tomáš Paták z ministerstva průmyslu a obchodu. Jeho slova potvrzují i ostatní ministerstva.

„Smyslem úprav je především zvýšit ochranu spotřebitele a jeho důvěru v realitní zprostředkovatele, nastavit základní mantinely pro výkon činnosti, zpřehlednit údaje o poskytovatelích služeb a ochránit poctivé podnikatele před nepoctivci,“ doplňuje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková. Kdy se na realitním trhu něco změní, ale zatím není jisté. Ani jedno z ministerstev to totiž neví a gestora analýzy poslance Jaroslava Plachého se LN včera nepovedlo zastihnout.

Už od ledna příštího roku ale dojde ke zpřísnění podmínek takzvané úschovy peněz. Právě ta se totiž může stát největším problémem při koupi nemovitosti.

Když klient realitní kanceláře kupuje nemovitost, vzniká časová prodleva, která se může protáhnout až na několik měsíců. Nelze totiž v jeden okamžik uhradit kupní cenu a zároveň převést vlastnické právo na kupujícího.
Na tuto dobu je nutné peníze připravené na koupi nemovitosti někde uschovat. Za jeden z nejbezpečnějších způsobů dosud odborníci považovali uschování u advokáta či notáře. Advokáti i notáři jsou sice ze zákona pojištěni, jak ale ukázal příklad Miloše Vlasáka, ani to není bez rizika.

Právě od ledna 2013 by se proto měly podmínky úschovy pro advokáty ještě zpřísnit. „Bude například zřízena elektronická kniha úschov, vedená Českou advokátní komorou, do které budou advokáti povinni hlásit veškeré úschovy peněžních prostředků, jež od klienta převezmou. Hovoří se též o zřízení garančního fondu advokátů, ze kterého by se při platební neschopnosti advokáta hradily nároky poškozených,“ říká Michal Ševčík z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.

Kromě úschovy u advokátů mohou zájemci o nemovitost uschovat peníze i u notáře. Ten je stejně jako advokáti pojištěn proti profesní chybě, na zpronevěru se ale pojištění nevztahuje. Stejně jako u advokátů, i u notáře klienti za úschovu zaplatí. V případě advokátů se cena za úschovu jednoho až pěti milionů pohybuje kolem 5 až 6 tisíc korun, u notáře za uschování 2,5 milionu zaplatí zájemce zhruba 9 tisíc korun. Nejbezpečnějším způsobem úschovy peněz je využít jistotní účty bank. Naopak za nejméně bezpečný způsob odborníci považují úschovu na účtu samotných realitek. Peníze na jejich účtu totiž podléhají případným exekucím nebo insolvencím.

 

Jak nejlépe uschovat peníze v případě koupě/prodeje nemovitosti U realitní kanceláře

 

Výhody: Úschova bývá zdarma Nevýhody: Nejméně bezpečný způsob úschovy. Realitky sice označují účet jako depozitní, ale ve skutečnosti jde o běžný provozní účet a peníze na něm podléhají případným exekucím nebo insolvencím na realitní kancelář. U banky prostřednictvím vázaných neboli jistotních účtů. Výhody: Nejbezpečnější způsob úschovy peněz. Banky jsou ze zákona pojištěné proti krachu. Nevýhody: Takové účty nenabízejí všechny banky v Česku Cena: Většinou se pohybuje kolem 0,2 procenta z vložené částky, ale liší se dle jednotlivých bank.

 

U notáře: Výhody: Peníze jsou na neutrální půdě, notář nezastupuje žádnou ze stran. Pokud notář sepíše spolu s úschovou peněz i kupní smlovu, účtuje si nižší částky a klient může ušetřit Nevýhody: Notář je sice pojištěn od pěti do 300 milionů korun, ale ne proti zpronevěře Cena: Podle tarifu, který definuje vyhláška ministerstva spravedlnosti. Například úschova 2,5 milionu stojí zhruba 9 tisíc korun.

 

U advokáta Výhody: U renomované advokátní kanceláře je většinou minimální riziko zpronevěry Nevýhody: V případě jednotlivých advokátů může selhat lidský faktor. Advokáti navíc nejsou pojištěni vůči zpronevěře. Cena: Od jednoho do pěti milionů korun se cena za úschovu pohybuje kolem 5 až 6 tisíc korun.

OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce