10. 10. 2013
Michal Ševčík pro Pražský deník: Daň platí prodávající
Pražský deník, 10.10.2013 0:00:00
Senát schválil daň z nabytí nemovitostí. Odměnu znalce si odečtete
Zmatek kolem toho, kdo u nás bude či nebude platit daň z převodu nemovitostí, patrně končí.
Senát včera definitivně schválil formou takzvaného zákonného opatření nový Zákon o nabytí nemovité věci, který nahrazuje dosavadní právní úpravu. Podle něj bude – stejně jako dosud – platit daň prodávající. Původní návrh z dílny Nečasovy vlády přitom chtěl tuto povinnost přenést na kupujícího, který dosud je (a zůstane) ručitelem daně. To se však většině senátorů nelíbilo a „donutili“ úřednický kabinet Jiřího Rusnoka připravit zákon v původním znění, daň tedy i nadále platí prodávající. Rovněž se nemění její výše: čtyři procenta z ceny nemovitosti.
Dílčí změny ale nastaly. Na zákonné opatření mělo ministerstvo financí lhůtu pouhého týdne. Zákonné opatření je tudíž částečným mixem zákona z dílny exministra Miroslava Kalouska (TOP 09), avšak je v něm ponecháno současné daňové břemeno pro prodávající. V zákoně ale například zůstala ponechána zajímavá výhoda: nově bude možné si od základu daně odečíst náklady spojené s pořízením znaleckého posudku.
Rozhodne i dohoda
Další novinkou je fakt, že se mohou prodávající a kupující společně domluvit, kdo z nich daň zaplatí. To lze i dnes, poplatníkem je však vždy prodávající a ručitelem kupující.„V případě nezaplacení daně ji proto finanční úřad vymáhá primárně po prodávajícím, až v případě neúspěchu po kupujícím jako ručiteli. Podle nové úpravy bude stát daň vymáhat rovnou po tom, kdo ji měl podle dohody stran zaplatit,“ vysvětluje Michal Ševčík z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák &Partners.
Podle bývalého ministra financí a nynějšího místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je škoda, že jeho návrh na otočení břemene neprošel. „Šlo nám o to zabránit systémovému riziku, které teď nese kupující. Ten je prostě vždy ručitelem daně,“ uvedl včera Miroslav Kalousek pro regionální Deník. Zároveň připomněl, že Česko spolu se Slovinskem zůstává poslední zemí v EU, kde kupující ručí.
Včera schválené zákonné opatření musí ihned po svém zvolení schválit nová sněmovna. Nový občanský zákoník, který začne platit od ledna,totiž ruší dosavadní zákon o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí. „Takže kdyby zákonné opatření schváleno nebylo, neexistovala by prakticky právní úprava, na kterou nový občanský zákoník navazuje,“ vysvětluje advokát Michal Ševčík. Nebylo by podle čeho daň vybírat.
Senát dnes probere i další čtyři zákonná opatření, která jsou nutná, aby občanský zákoník mohl fungovat. Senátoři ale hodlají zákony upravovat, což ohrožuje jejich schválení. Senátorka a někdejší soudkyně Eliška Vágnerová (za Stranu zelených ) proto navrhuje odklad zákoníku o rok.
Článek naleznete ZDE.