Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

Zde se můžete přihlásit do monitoringu farmaceutické legislativy

více informací

Michal Ševčík pro Hypoindex.cz: Bez znaleckého posudku byt raději neprodávejte. Může se vám to prodražit

Hypoindex.cz, 8.7.2014 0:00:00 

Od začátku letošního roku může finanční úřad stanovit daň z převodu nemovitosti bez znaleckého posudku. Jenže ne všechny nové možnosti jsou dobré. Prodej nemovitostí se tak zkomplikoval a prodávající se často dočká vyšší daně, než předpokládal.

Finanční úřad tedy od počátku roku 2014 má pravomoc stanovit znalecký posudek sám. K jeho výpočtu už nepotřebuje znalecký posudek. Při výpočtu daně z převodu nemovitosti se tak finanční úřad drží hlavně cenových map a reálná cena nemovitosti může být vyšší, než byla kupní. Následně se daň vypočítá z jiného základu a prodávající pak zaplatí na daních víc peněz, než předpokládal.

„Pokud se výpočet daně nechá jen na finančním úřadě, je to pro prodávajícího často sázka do loterie, protože nelze odhadnout, jakými parametry se bude skutečně zabývat,“ vysvětluje Jan Zachystal z realitní kanceláře RE/MAX Alfa. Problém je v tom, že finanční úřad by měl kromě cenové mapy vycházet také ze stavu dané nemovitosti a jejímu stáří, případně i účelu. S tím souvisí i energetický průkaz nemovitosti.

 

Posudky doporučují i finanční úřady

 

Sami finanční úřady tak znalecké posudky doporučují. A to je důvod, proč se odborníci přiklání k tomu, aby si klienti nechali znalecký posudek vyřídit. „Na znaleckém posudku může majitel nemovitosti ušetřit v průměru 2,5 až 5 tisíc korun. Při jeho nedodání se ale vystavuje riziku, kdy bude muset daň z prodeje nemovitosti doplácet mnohem více,“ doplňuje Zachystal.

Proč tomu tak je, vysvětluje Michal Ševčík z advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners: „Poplatník se může rozhodnout, zda si zpracuje znalecký posudek sám, nebo zda výši daně nechá posoudit finančním úřadem. Toto rozhodnutí specifikuje v daňovém přiznání. V případě, že znalecký posudek dodá sám, musí se jím finanční úřad řídit.“ Existují ale také nemovitosti, pro jejichž prodej musíte mít znalecký posudek stále vyhotoven. Jde například o zatím nedokončenou stavbu, lesní pozemek s lesním porostem nebo pozemek, který je vodní plochou.

Na problémy se znaleckým posudkem u daně z převodu nemovitosti, také upozorňuje společnost Comfotr Residence. „Setkali jsme se například s případem, kdy prodávající využil nové možnosti a finančnímu úřadu doložil pouze kupní smlouvu. Následně se divil, když mu finanční úřad vyměřil nedoplatek na dani a prodávající musel doplácet několik tisíc korun. Finanční úřad totiž na základě cenových map rozhodl, že cena v místě obvyklá je vyšší, než za jakou byla nemovitost prodána,“ popisuje Václav Pelcl, ředitel Comfort Residence.

Odborníci se tedy shodují na tom, že by si prodávající měli nechat znalecké posudky i nadále zpracovávat. Některé společnosti je v rámci svých služeb dokonce nabízejí zdarma.

 

Článek naleznete ZDE.
 

 

OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce