Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

Zde se můžete přihlásit do monitoringu farmaceutické legislativy

více informací

Michal Ševčík pro Právo: Prodej bez znaleckého posudku se může ve výsledku prodražit

Právo, 15.7.2014 0:00:00 

Místo úspory navýšení daně. Tak se dá ve zkratce shrnout situace, se kterou se od počátku roku potýká řada lidí, kteří prodali nemovitost. Prodávající uvítali možnost, že finanční úřad ke stanovení daně již nevyžaduje znalecký posudek. Problém je ale v tom, že se při jejím výpočtu často drží jen cenových map, podle nichž je reálná cena nemovitosti vyšší než realizovaná kupní. Daň se pak vypočítává z jiného základu a může se stát, že je až o několik tisíc vyšší, než prodávající předpokládal. „Pokud se výpočet daně nechá jen na finančním úřadu, je to pro prodávajícího sázka do loterie, protože nelze odhadnout, jakými parametry se úřad bude skutečně zabývat,“ vysvětluje Jan Zachystal z realitní kanceláře RE/MAX Alfa.   

 
 
Úřad by měl kromě cenové mapy vycházet rovněž ze stavu dané nemovitosti a z jejího stáří. Výrazným ukazatelem může být i energetický průkaz nemovitosti. Místo toho se ale podle Zachystala někteří klienti setkávají s paradoxní situací, kdy jim samotní pracovníci finančních úřadů znalecké posudky doporučují. A to je důvod, proč se odborníci přiklánějí k tomu, aby si klienti raději nechali znalecký posudek zpracovat.   
 
 
„Na znaleckém posudku může majitel nemovitosti ušetřit v průměru 2,5 až 5 tisíc korun. Při jeho nedodání se ale vystavuje riziku, že bude muset na dani z prodeje nemovitosti doplácet mnohem více,“ upozorňuje Zachystal. Situaci vysvětluje Michal Ševčík z advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners:  „Poplatník se může rozhodnout, zda předloží znalecký posudek sám, nebo zda výši daně nechá posoudit finančnímu úřadu. V případě, že znalecký posudek dodá sám, musí se jím finanční úřad řídit,“ připomíná Ševčík.   

 

OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce