Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

více informací

Jan Rohlena pro irozhlas.cz: Sledovat hokej v práci? Záleží na zaměstnavateli, televizi vám může vypnout

irozhlas.cz, 22.2.2018 0:00:00 

Čeští hokejisté v pátek po půl deváté ráno nastoupí do semifinálového olympijského zápasu proti Rusům. Mnoho lidí ale bude v tu dobu v práci, nebo ve škole. Mohou i přesto sledovat zápas v televizi? Nárok na to nemají, záleží ale na dohodě se zaměstnavatelem nebo školou.
 
 
Pokud zajdeme do extrému, tak zaměstnavatel může svému pracovníkovi televizi v pracovní době vypnout
Podle právníka Jana Rohleny, který se specializuje na pracovní právo, neexistuje žádný nárok člověka na to, aby se mohl dívat v pracovní době na televizi. „Bude to záležet na benevolenci zaměstnavatele, jestli to svým zaměstnancům během pracovní doby umožní,“ upřesňuje pro Radiožurnál. A pokud zaměstnanec zrovna se svým zaměstnavatelem nevychází, mohlo by sledování sportovního přenosu v pracovní době vést i k poměrně velkým problémům.
 
„Takové jednání zaměstnance může vést i k tomu, že se dopustí porušení svých pracovních povinností, protože pravděpodobně to v popisu práce nemá. Pokud mu to není umožněno a využívá pracovní prostředky jako počítač, může dostat výtku za porušení pracovních povinností a může to mít nepříjemný dopad i na trvání jeho pracovního poměru,“ doplňuje Rohlena. Pokud už zaměstnavatel dovolí svým zaměstnancům sledovat sportovní přenos v pracovní době, měl by to podle právníka Rohleny umožnit všem zaměstnancům, nikoliv jen nějakému oblíbenému oddělení.
 
 
Fandit budou i někteří žáci
Některé školy pak svým žákům sledovat hokej dovolí. Ředitelka Základní školy a gymnázia Jiřího Gutha Jarkovského v Praze Jitka Kendíková řekla, že ho určitě budou sledovat a fandit. „Budeme se dívat. Domluvili jsme se s kolegy tak, že ve čtyřech třídách uděláme přímý přenos z hokejového zápasu a ti, kdo budou mít zájem, se mohou v průběhu dopoledne dívat na hokej,“ uvedla Kendíková. A dodala, že u školy, která se jmenuje po zakladateli olympijského výboru, je správně, že se budou dívat.
 
 
Oproti tomu na gymnáziu v Děčíně se budou žáci normálně učit. Za pedagogy prý nepřišli s prosbami, aby mohli zápas sledovat.
OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce