Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

Zde se můžete přihlásit do monitoringu farmaceutické legislativy

více informací

Michal Hrnčíř pro Hospodářské noviny: Berňák zmírní tlak na firmy

Hospodářské noviny, 20.9.2017 0:00:00 

STÁT DÁ FIRMÁM LEPŠÍ ŠANCI VYHNOUT SE LIKVIDACI KVŮLI DANÍM 
 

Stát slibuje změnit přístup k firmám podezřelým z toho, že by se mohly vyhýbat dani z přidané hodnoty. Finanční správa proti nim v posledních letech často používala takzvané zajišťovací příkazy – obstavila jim majetek, což nezřídka vedlo k zániku podniků. Tato praxe by se ale měla zmírnit. 
 

Ministr financí Ivan Pilný (ANO), pod nějž berní úřady spadají, oznámil, že kontroloři před vydáním zajišťovacího příkazu pečlivěji vysvětlí další možnosti, jak mohou firmy daně doplatit, aniž by muselo dojít k likvidaci. Jednou z takových alternativ je například ručení třetí osobou. 
 

Finanční správa kromě toho zpřísní také nároky na kvalitu zdůvodnění zajišťovacího příkazu. „Nově bude upraven minimální rozsah podkladů, bez kterých nebude možné zajišťovací příkaz provést,“ tvrdí Pilný. On i jeho podřízení se dostali kvůli zajišťovacím příkazům pod tlak. Nejvyšší správní soud několik příkazů dokonce zrušil. Podle soudců byly neoprávněné a zbytečně zlikvidovaly podnikatele, kteří se proti daňovému řádu nijak neprovinili. 
 

Jedním z příkladů je bruntálská firma VHS – Ropa plus, u níž daňová správa v roce 2014 došla k závěru, že dluží státu na daních 10 milionů korun. Její majitel Miroslav Müller byl připravený částku uhradit a pak se plánoval o peníze soudit. Jenže nedostal možnost – berní úřad na obchodníka s pohonnými hmotami vydal zajišťovací příkaz. Následovalo zabavení majetku a Müller pak mohl jen sledovat, jak se jeho čtvrtstoletí budovaná firma rozpadá. Přestože má nyní v ruce pravomocné rozhodnutí o neplatnosti zajišťovacího příkazu, úřad mu zatím majetek nevrátil. 
 

„Už samotné použití zajišťovacího příkazu často znamená faktickou likvidaci. Jeho oprávněnost je přezkoumávána až následně ve správních či soudních řízeních, která se často mohou vléci i několik let,“ říká Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners. 
 

Firmy a s nimi i opoziční politici si v posledních měsících stěžovali, že daňová správa příkazy nadužívá. Ministr financí Pilný proto pověřil ředitele finančního ředitelství Martina Janečka, aby postupy svých lidí přezkoumal. Analýza sice tvrdí, že k pochybením nedochází a příkazy jsou používány „obezřetně a účelně“, úřad přesto nachystal některé změny. 
 

A ministerstvo zároveň navrhlo upravit zákon tak, aby si firma mohla zvolit místo zajišťovacího příkazu nucenou správu. Na veškeré transakce, které by snižovaly hodnotu majetku společnosti, by v takovém případě dohlížel odborný správce. 
 

Podle soudce Nejvyššího správního soudu Karla Šimky je to správná cesta, o které se mělo už dávno mluvit: „Postižené firmy by díky tomu snad přežily do doby, než se vyjasní, jak to s jejich daňovými povinnostmi opravdu je.“ Finanční správa vydala od roku 2013 do konce letošního července přes 5600 zajišťovacích příkazů proti více než patnácti stům firem. Státu tím údajně zachránila přibližně 2,7 miliardy korun. Jenže některé firmy se proti postupu berňáku brání u soudu: ze 186 podaných žalob jim daly soudy zatím za pravdu sedmkrát, na pravomocný verdikt stále čeká 112 případů. „Finanční správa neuspěla v 3,7 procenta všech soudních řízení, její dosavadní praxe tedy nevykazuje nesprávné nastavení,“ brání státní organizaci mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. 
 

Správnost postupu berních úřadů ministerstvo obhajuje také tím, že se proti zajišťovacím příkazům odvolala jen menšina firem, které jim čelily. Podle člena Unie daňových poplatníků Davida Hubala je to ale i proto, že se podnikatel může bránit až poté, co je mu zajištěn majetek: „Řada firem je ekonomicky zničena ještě před tím, než smí podat odvolání. Nemá už finance na advokáty ani daňové poradce.“ 
 

112 případů Firmy se proti zajišťovacím příkazům brání u soudu. Zatím ale nejsou příliš úspěšné. Ze 186 podaných žalob jim daly soudy za pravdu sedmkrát. Na pravomocný verdikt čeká 112 případů. 

Michal Hrnčíř, partner a advokát společnosti Vilímková Dudák & Partners

 

OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce