Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

více informací

Tereza Jarošová pro Tv PRIMA: Novela živnostenského zákona zakazuje zveřejňovat údaje

PRIMA , 19.4.2017 0:00:00 

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka
Ministerstvo chtělo otevřít živnostenský rejstřík, nakonec ale hrozí úplný opak. Novela plánuje využívat data z rejstříku jen k osobním účelům a jakékoliv jejich zveřejňování zakazuje. To ale může být problém například pro novináře. Podrobnosti přidá reportérka Eliška Čeřovská.

 

 

 

Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka
Mnohdy se na nás obracíte s tím, že se cítíte být podvedeni, protože jste si například u nějakého živnostníka objednali zboží nebo službu, zaplatili mu, ale nic jste nedostali. My jsme v takovém případě na vaší straně a snažíme se takového vykuka kontaktovat, například v sídle jeho společnosti. To běžně najdeme v registru živnostníků. Jenže pokud projde novela živnostenského zákona, nemůžeme jako novináři registr v podstatě používat.

 

 

 

František KOTRBA, mluvčí MPO
Co se týče sestav podnikatelů, tak tam v podstatě může ten, kdo žádá, použít údaje obsažené v tom, v tom výpisu pouze pro svoji vlastní potřebu. Nesmí je dále zveřejňovat.

 

 

 

Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka
Jinými slovy, o data si můžeme zažádat, pokud je ale budeme chtít zveřejnit, máme zákaz.

 

 

 

Pavel KUBINA, právník
Připravovaná novela živnostenského zákona může mít negativní dopad na práci novinářů, protože některé údaje mohou být důležité pro význam reportáží a tyto údaje ze živnostenského rejstříku by nebylo možné, jak říká předkladatel, opětovně zveřejňovat.

 

 

 

Tereza JAROŠOVÁ, advokátka
Sankcí za porušení zákazu zveřejnění bude pokuta ze strany Úřadu pro ochranu osobních údajů až do výše 10 milionů korun.

 

 

 

Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka
A co na to ministerstvo? Podle nich si máme poradit jinak.

 

 

 

František KOTRBA, mluvčí MPO
Vy máte k dispozici, co se adresy týče, některé další zdroje. Jsou to například veřejné rejstříky, jako je ARES, ale i základní povinností každého podnikatele je zveřejňovat například na účtence, kterou vystavuje svému zákazníkovi, sídlo, adresy.

 

 

 

Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka
Samotným živnostníkům by přitom nevadilo, pokud bychom se k základním údajům dostali.

 

 

 

Karel HAVLÍČEK, předseda představenstva AMSP ČR
My se nebráníme tomu, aby tam bylo jméno firmy a sídlo dané firmy. Na tom není vůbec nic špatného. Stejně tak jako například zaměření té firmy. A to se domnívám, že musí běžnému smrtelníkovi, čili tím pádem i novináři, bohatě stačit.

 

 

 

Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka
Paradoxem ale je, že zatímco v tomto případě chce ministerstvo živnostníky chránit, existuje u nás celá řada rejstříků, kde si například i o vás může kdekdo zjistit téměř cokoliv.

 

 

 

Karel HAVLÍČEK, předseda představenstva AMSP ČR
Podívejme se třeba dneska na obchodní rejstřík. Na jednu stranu někdo může zajásat, že tam nalezne prakticky vše, na druhou stranu my tvrdíme, že to je dokonalá databáze pro jakéhokoliv vyděrače, pro jakéhokoliv zloděje.

 

 

 

Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka
Další možností, kde se dá zjistit například cizí rodné číslo během několika pár minut, je katastrální úřad. Sám si to vyzkoušel i můj kolega Daniel Janoch.

 

 

 

úřednice /červenec 2016/
Tady mi to podepište.

 

 

 

Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka
Stačila mu adresa, aby požádal o kupní smlouvu k nemovitosti. Během několika málo minut se tak dozvěděl rodná čísla, ale i to, za kolik bývalý majitel nemovitost prodal. Ale nemusíte chodit daleko, stačí zajít na poštu. Za sto korun si tam pořídíte výpis z katastru nemovitostí nebo se dozvíte, jestli je daná osoba v insolvenci a za dalších padesát korun vám prozradí i to, jestli na sebe daný člověk nemá exekuci. Novela živnostenského zákona je teď v Poslanecké sněmovně ve druhém čtení. Na začátku května ji bude projednávat hospodářský výbor. Eliška Čeřovská, Prima FTV.

 

 

 

Reportáž naleznete ZDE.

 

OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce