Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

více informací

Michal Hrnčíř pro PRIMA Family: Centrální registr dlužníků ČR uvádí na svých stránkách nepřesné informace

PRIMA Family, 10.9.2014 0:00:00 

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:  
Centrální registr dlužníků České republiky uvádí na svých stránkách nepřesné informace. Upozornila nás na to naše divačka. Její jméno, adresu, IČO a další údaje o jejím podnikání uvádí CERD ve svém seznamu. Protože jsou ale v registru uvedeny chybné údaje, snažila se s vedením společnosti spojit. Jak pochodila, zjišťovala reportérka Eliška Čeřovská.  
 
 
 
Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka:  
Paní Renáta v minulosti podnikala, už před více než 4 roky ale svoji živnost přerušila. O to víc jí zarazilo, když se našla na stránkách Centrálního registru dlužníků České republiky.  
  
 
 
paní Renáta, :  
Já jsem na to přišla tím způsobem, že jsem si zadala svoje jméno a jako odkaz mi vyběhlo, že jsem vedená na registru dlužníků.  
 
 
  
Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka:  
Paní Renátu vyděsilo, že má někde dluh a že je někde snad vedena jako dlužník. Už na první pohled jí ale bylo divné, že ne všechny informace o jejím podnikání jsou uvedeny správně.  
 
 
  
paní Renáta, :  
Mají tam chybu v předmětu činnosti, protože já jsem jako živnostník a mám jinej předmět činnosti než oni uvádějí.  
 
 
  
Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka:  
Snažila jste se spojit se s nimi?  
 
 
  
paní Renáta, :  
Snažila jsem se telefonicky, tam se se mnou vůbec nebavili, tam mě odmítli s tím, že jsem určitě dlužník a že mám zaplatit v první řadě, ale žádnej dlužník nejsem. A potom jsem se snažila tím způsobem, že jsem napsala doporučenej dopis, bylo to notářsky ověřená, ověřený dokument, odeslala jsem to, mám od toho schovanou kopii, ale jako žádná reakce.  
 
 
  
Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka:  
Jestli je běžné, že CERD s lidmi nekomunikuje a že prezentuje nepřesné informace, tak na to jsme se chtěli zeptat jednatele společnosti Jiřího Jehličky. Chtěli jsme mu dát prostor vyjádřit se na kameru. To ale po telefonu odmítl. Na stránkách registru se o pár hodin později objevila tato tisková zpráva.  
 
 
  
redaktor /citace: Centrální registr dlužníků ČR/:  
“CERD údaje o ekonomických subjektech čerpá z registru státní správy a nemůže tedy odpovídat za relevantnost údajů. Z důvodu aktualizace při jakémkoli zásahu do údajů by došlo k opětovnému nahrání zadaných údajů.”  
 
 
  
paní Renáta, :  
Myslím si, že mě to poškozuje i tak, že vlastně když třeba cizí člověk si tam zadá moje jméno, takže to hned vyběhne a je tam jako registr dlužníků a už nikdo nestuduje to, že oni se tam odvolávají na to, že to není dlužník, že to nemusí být dlužníci, ale jenom lidi, kteří, který prověřujou.  
 
 
  
Michal HRNČÍŘ, advokát:  
To, že je prezentována na těchto stránkách, jí může způsobit nějakou újmu. Pokud by tuto újmu prokázala, samozřejmě může to i žalovat na náhradu škody.  
 
 
  
Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka:  
Lidé si stěžují na Centrální registr dlužníků České republiky i na Úřadu pro ochranu osobních údajů. Připravujeme pro vás další reportáž. Dozvíte se v ní, na co si lidé stěžují a jestli úřad registr dlužníků prověřuje. Eliška Čeřovská, Prima FTV.  
 

 

OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce