Aktuality

Komentujeme a vyjadřujeme se k aktuálním tématům v médiích. Sledujeme změny legislativy a judikatury. Pořádáme workshopy a přednášky. Aktivně naše klienty informujeme o novinkách.

více informací

Klára Valentová a kolektiv: Zákoník práce, komentář

Zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů) je právním předpisem, se kterým musí pracovat téměř každá ekonomicky činná osoba, ať už je na straně zaměstnavatele nebo zaměstnance. Vzhledem k rozsáhlosti pracovněprávní úpravy, která je navíc ve velkém rozsahu závazná a nejde se od ní smluvně odchýlit, a jejího navázání na občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb., ve znění pozdějších předpisů), není vždy jednoduché zákoník práce aplikovat na každodenní situace v zaměstnání.

 

Komentář k zákoníku práce vydaný v edici Nové komentáře má za cíl usnadnit orientaci v pracovněprávní problematice všem, kteří se zákoníkem práce přicházejí denně nebo alespoň příležitostně do styku, ať už jde o advokáty, soudce, podnikové právníky, personalisty, manažery společností nebo samotné zaměstnance. Na komentáři se podíleli pouze advokáti, kteří se specializují na pracovněprávní problematiku a mají v této oblasti bohaté praktické zkušenosti, které se snažili převést i do textu tohoto komentáře. Komentář se tak zaměřuje na praktický výklad jednotlivých ustanovení a pracovněprávních institutů se zohledněním veškeré dosavadní judikatury a obsahuje také řadu příkladů k usnadnění pochopení dané problematiky.

 

Čtenáři v komentáři nenaleznou rozsáhlá akademická nebo historická pojednání o jednotlivých institutech pracovního práva, ale autoři doufají, že v něm naopak naleznou konkrétní odpovědi na časté dotazy, se kterými se sami setkali při své advokátní praxi. Tam, kde odpověď na nějakou otázku není jednoznačná, autoři naznačují možná řešení a vyslovují svůj názor nebo doporučení, k jakému řešení se přiklonit. Současně upozorňují na problémy, které by měly být vyřešeny v rámci některé z dalších novelizací zákoníku práce, kterých je pravidelně několik do roka.

 

Autoři tímto komentáři přejí, aby se stal praktickým rádcem všem pracovníkům i zaměstnancům při jejich každodenní práci i při řešení složitějších pracovněprávních otázek a přispěl tak současně k předcházení případným sporům mezi zaměstnavateli a zaměstnanci.

 

Zákoník práce v prodeji zde: https://www.beck.cz/zakonik-prace?gclid=CjwKCAjw5_DsBRBPEiwAIEDRW8Jpl6tbb3UuzjC9u3d1a5psgRUfcc7ozLyj1dHX_grto_hEG5rEHRoC6okQAvD_BwE

 

 

OstatníJazykyVzděláníOdbornostmoje práce